Чому зросла ціна на автогаз і чи повернеться до попереднього рівня?

Чому зросла ціна на автогаз і чи повернеться до попереднього рівня?

Цього року ціна на автогаз в Україні різко підвищилась, найбільший пік зростання припав на літо. Чому ж ціна на газ сягає рекордів, коли підвищення цін зупиниться і чи газ подешевшає?

На початку року середня ціна на скраплений газ для автомобілів перебувала на рівні 13,3 грн за літр, а в середині серпня вже 17,44, передає Слово і Діло. Тоді новинні видання замайоріли заголовками про історичний рекорд ціни на газ. Зараз, наприкінці серпня, ми бачимо уже нові рекордні позначки на табло АЗС під 18 грн/літр.

Причини подорожчання газу на АЗС

Головною причиною здорожчання вже традиційно називають підвищення цін на нафту. Нафта дорожчала понад 3 місяці поспіль і на початку липня цей тренд зупинився. Однак, у серпні на оптовий ринок поступає те пальне, яке виробили з уже дорожчої нафти, тому діє цінова інерція.

До чого тут газ, якщо дорожчала нафта?

Справа в тому, що основною сировиною для одержання скрапленого газу є штучні і природні нафтові гази. При видобуванні у нафті міститься велика кількість важких вуглеводневих газів. Після сепараторів, з нафти виділяють пропан бутан і газовий бензин. Отож, якщо ціна на нафту зростає, то ціни на скраплений газ так само повзуть вгору.

Чому бензин не дорожчає так швидко, як газ?

Водночас із подорожчанням автогазу на основі подорожчання нафти, ціна на бензин зростає значно повільніше. Ціни на автогаз та бензин між собою майже не корелюються. А от ціна за газ тільки зростає.

Ще однією причиною зростання автогазу в Україні, вважають перерву у системі постачання. Про це розповідає експерт з питань енергетики Сергій Дяченко у коментарі Слово і діло.

Справа в тому, що у травні експортний оператор нафтопродуктів «Роснефти» в Україні змінився, а тому налагоджена система постачання нафтопродуктів припинила працювати. Поки будували нову і намагалися все належно оформити, це призвело до дефіциту.

Дяченко пояснює таке відчутне зростання ціни накладенням одразу двох факторів: підняттям цін на нафту та організаційними проблемами, пов’язаними зі зміною постачальника.

Чи буде ціна на автогаз нижчою?

Ситуація із ціною на газ має стабілізуватися не раніше середини-кінця вересня. У цьому переконаний Артем Куюн, експерт «Консалтингової групи А-95». Стабілізацію ціни очікують вже з початку вересня. Однак, все це за умови, якщо не буде жодних форс-мажорних чи непередбачуваних обставин. А у разі, якщо знизиться попит та закупівельна ціна на нафту, то знизиться і ціна на скраплений газ.

Леонід Косянчук, експерт нафтогазового ринку припускає, що подальшого підвищення цін не буде, адже їм вже просто немає куди зростати. Експерт пояснює, що у разі, якщо ціни на авто газ будуть більшими ніж 55 — 60% від ціни бензину, то автогаз втратить сенс як альтернативних пальне.

Оксана ЧОПАК

Цей матеріал був опубілкований на сайті karpat.in 25.08.2021р.

Leave a comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *