Як закарпатські дороги вартістю сотні мільйонів стали загрозою життю

Як закарпатські дороги вартістю сотні мільйонів стали загрозою життю

Щороку дороги в Україні і на Закарпатті зокрема, жахають водіїв щораз більше. Не допомогли ані децентралізація Укравтодору, ані створення Дорожного фонду. Попри регулярні ямкові ремонти і списані кошти, відчутного результату поки очікувати не доводиться. Разом із снігом сходить і асфальт. У мережі гуляють меми і фотожаби про стан доріг, на одному з них закарпатець загубив і не може відшукати свою автівку в одній із численних вибоїн на дорозі. “Щоб не плакать, ми сміялись…”

мем про закарпатські дороги
мем про закарпатські дороги

Хто має утримувати дороги в належному стані?

Дороги державного значення утримуються за кошти держбюджету, місцевого – за кошти місцевих бюджетів, а також субсидіюються із державного бюджету.

У 2018-му на дороги України державного значення було виділено 47 млрд гривень, у 2019-му – 56 млрд.  Для доріг місцевого значення, які з цього року перейшли під опіку обласних державних адміністрацій, із держбюджету було виділено субвенції в розмірі 11,5 млрд гривень. Тобто, кожна область отримала субвенцію на ремонт доріг державного значення.
Коли говорять про дороги, то потрібно розуміти, що на плечі місцевих бюджетів перекладено дві третини усієї протяжності доріг, тоді як центральні органи влади опікуються найважливішими транспортними артеріями країни, а їх протяжність складає всього третину від усієї довжини дорожнього полотна в країні.

В Україні налічується доріг (у тис км)

Державного значення:49117,428.3%
М Еміжнародні8652,74.9%
Ннаціональні4830,42.9%
Ррегіональні10089,84.7%
Ттериторіальні25544,515.8%
Місцевого значення121,771.8%
Ообласні52,130.7%
районні69,541%

Дороги державного значення у критичному стані

На Закарпатті є такі дороги міжнародного значення:
М-06 Київ-Чоп (на Будапешт через Львів, Мукачеве, Ужгород)

М-08 Обхід м. Ужгород— п.п.Ужгород

М-23 Берегове—Виноградів—п.п.Велика Копаня

М-24 Мукачеве—Берегове—п.п.Лужанка

М-25 Соломоново—Велика Добронь—Яноші

М-26 п.п.Вилок—Вилок—Неветленфолу—п.п.Дякове

Ще кілька доріг національного значення:

Н-09 Мукачеве—Івано-Франківськ—Рогатин—Львів (через Рахів)

Н-13 Львів—Самбір—Ужгород

Усі ці дороги, протяжністю 921,2 км перебувають під крилом Служби автомобільних доріг Закарпатської області, структурного підрозділу Міністерства інфраструктури України

Стосовно критичного стану цих доріг, регіональна комісія ТЕБ та НС вирішила визнати стан доріг державного значення на Закарпатті таким, що може призвести до виникнення надзвичайної ситуації державного рівня.  Закарпатська ОДА звернулася з цього приводу до Кабміну. 6 лютого стало відомо про додаткове виділення коштів на ремонт закарпатських доріг – майже 578 млн грн. З них 42 млн піде на капітальний ремонт і 533 мільйони на поточний і середній ремонт. Розпочати обіцяють після проведення тендерів і як тільки дозволить погода.

Ремонт доріг місцевого значення. Закарпаття у трійці найгірших виконавців

Нагадаємо, що з 1 січня 2018 такі дороги передані до сфери управління обласних державних адміністрацій.
У 2018 році уряд виділив на ремонти доріг місцевого значення рекордну суму – 11,5 млрд гривень. Закарпаттю було виділено більше 218 мільйонів гривень субвенції в обласний бюджет. (218 740,3 тис грн).

Як бачимо із даних обласного бюджету, кошти надійшли у повному обсязі, однак із цієї суми було використано трохи більше половини – 56%, а це майже 123 млн гривень касових видатків, (122 574.39 тис грн).  Ще 6,5 мільйонів залишилось на рахунках обласного бюджету (6 520.38 тис грн)

бюджет

Джерело: openbudget.gov.ua

Таким чином, Закарпаття опинилося у трійці найгірших виконавців ремонтних робіт на дорогах місцевого значення.

На 2019 рік прем’єр уже анонсував, що буде побито попередній рекорд і на місцеві дороги України з держбюджету буде виділено уже 17 мільярдів.
Для Закарпаття на 2019-й рік закладено ще більше – понад 280 мільйонів гривень на ремонт доріг місцевого значення. Успішне використання коштів залежить від ефективності роботи місцевої влади.

Скільки потрібно грошей на закарпатські дороги?

На всі дороги Закарпаття, і державного, і місцевого значення, було витрачено:

у 2017-му – 670 млн грн

у 2018-му – 840 млн грн, в т.ч. 430 млн на трасу Київ-Чоп.
За оцінками Омеляна, Закарпаттю потрібно щонайменше 4 млрд. грн. на дороги.

Об’їзна дорога м. Берегово – досі не реалізований проект

На початку 2018-го року було оголошено про проведення тендеру на проектування і будівництво об’їзної дороги м. Берегово та с. Астей до МАПП “Лужанка” вартістю 25 409 550,00 EUR з ПДВ. Однак, тендер не відбувся через подання для участі в торгах менше двох тендерних пропозицій, заявку на участь подала тільки Служба автомобільних доріг у Закарпатській області.

В кінці 2018-го року Уряд Угорщини заявив про готовність виділити кредит в розмірі 50 млн дол на будівництво доріг на Закарпатті. Пріоритетними проектами називають будівництво об’їзної автомобільної дороги Берегового та с. Астей; капітальний ремонт дороги Петрового – КПП “Паладь”, поточний середній ремонт дороги M24 Мукачево – Берегове.

Як бачимо, дороги на Закарпатті всіх значень перебувають у жахливому стані. Як центральна, так і місцева влада не спроможні утримувати в належному стані дороги. Не допомагають ані значні грошові вливання, ані перерозподіл відповідальності між держорганами, бо, як бачимо, “віз і досі там”.

Оксана ЧОПАК

Ця стаття була опублікована на сайті uzhgorod.in 10.02.2019p.

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *