Відомий закарпатський фотограф розповів про якісний фотоконтент

Відомий закарпатський фотограф розповів про якісний фотоконтент

У середу, 18 липня, Сергій Гудак, відомий закарпатський фотограф, фотокореспондент Укрінформу розповідав про важливість якісного фотоконтенту в сучасних медіа. Адже сьогодні кожен може фотографувати, але далеко не всі можуть робити це професійно.
Захід відбувся у рамках проекту “Програма по відновленню миру і діалогу для внутрішньо переміщених жінок “Голос жінки має силу” в Закарпатській області.
Учасник фотовиставок, переможець найрізноманітніших фотоконкурсів, Сергій Гудак співпрацює з AFP та Reuters. Свою розповідь він розпочав із технічної, невід’ємної частини процесу фотографування.
“Світло – наше все”
“Для хорошої світлини потрібна певна порція світла. Її отримуємо завдяки витримці та діафрагмі. Діафрагма (f) – це та товщина в об’єктиві, через яку проходить світло. Чим більша цифра f, тим менше світла потрапляє на фоточутливий елемент апарату. Витримка – це час, протягом якого світло потрапляє на плівку чи матрицю. Тут значення, приміром, 1/250 секунди, за цей час спрацьовують шторки фотоапарату і пропускають певну кількість світла. На практиці, коли об’єкт рухається, він за заданий період часу не встигає зафіксуватися на матрицю, тоді він на зображені змазується”, – пан Сергій відразу пояснює присутнім технічні терміни, показує принцип роботи фотоапаратів, їхню будову й розкриває секрети для якісної фотозйомки:
“Вночі можна красиво знімати зі штативом, використовуючи різні значення витримки і в підсумку отримуємо більше чи менше світла на фото”.
Фотограф звертає увагу на ще один важливий показник – ISO: “Чим більше його значення, тим значніші фотошуми на фото. Для художніх і стокових фото бажано тримати ISO у менших значеннях”, – продовжує пан Сергій і ділиться професійними прийомами: “Також можна отримати задній фон розмитий на відкритій діафрагмі, а при закритій діафрагмі – більш детальні всі об’єкти на картинці. Наприклад, закрити діафрагму на 32 і все буде чітко видно на фотографії. Але якщо потрібно в натовпі відокремити якусь деталь, діафрагму треба ставити на 8 чи 2”.
“Експокорекція – це така шкала внизу від -2 1 0 1 2+. Якщо треба більше світла для фото, тоді ставимо трохи в +, якщо потрібно менше , то в мінус. Якщо в сонячний день трошки поставити в -, тоді можна отримати більш насичені кольори”, – пояснив фотокореспондент.
Забудьте про автоматичний режим зйомки
Сергій Гудак зауважив, що заради отримання дійсно якісних світлин варто відмовитися від автоматичних налаштувань, що значно полегшують процес фотозйомки, але водночас значно знижують можливу якість фото.
Щодо ручних налаштувань, то на кожному дзеркальному фотоапараті є наступні кнопки: P – програма (можна вносити корекцію експозиції, курувати деякими показникми), Av (A) – пріоритет діафрагми, а витримка підлаштовується під величину діафрагми, Tv (S) – пріоритет витримки, діафрагма підлаштовується (для спорту зручний режим), M – ручний режим (діафрагма і витримка регулюються вами).
“Кожен фотограф обирає такий режим, який йому найбільше підходить”, – підсумував пан Сергій.
Додаткові об’єктиви, спалахи
“Ширококутні об’єктиви мають малу фокусну відстань, але ширший захват простору, тому під час такої зйомки створюється враження присутності, близькості до подій на фото. Далекофокусні мають вузький кут, але знімають на більші відстані. При використанні різних об’єктивів змінюється перспектива на знімку”, – пояснив Сергій різницю між такою оптикою.
“Спалах краще мати не вмонтований, завдяки йому перебиваємо зайву рефлексію від інших кольорів. Світло має бити збоку, а не в лоб, тоді краще, це дасть можливість оживити картинку”.
Композиція кадра (Компоновка)
“Тут діє правило 1/3: кадр ділиться візуально на 9 кубиків, й акценти, важливі деталі мають бути на перехресті цих ліній. Ще одне негласне правило: в напрямку погляду людини, руху потрібно залишити більше місця. Приміром, якщо ви знімаєте, як їде автомобіль, то залиште простір перед ним, – Сергій показував приклади хороших фотографій, де дотримано цих принципів і продовжив, показуючи світлини відомого фотографа Майка Кена – Діагональ додає динаміку в кадрі, направляє погляд.
Багатоплановість, перспектива, тепло і холод, ритм
Сергій Гудак порадив задіювати передній, середній і задній плани, щоб картинка була багатопланова. Розповів про повітряну перспективу, коли темні предмети здаються ближчими до нас, а світлі – далі. Тому для гармонії варто більш темні об’єкти розміщувати на передньому плані, відповідно, задній план має бути світлішим, а не навпаки. Аналогічно, більш теплі кольори здаються ближчими, аніж холодні відтінки. Також психологічно люди краще сприймають картинки, в яких є ритм, тобто повторення якихось однакових об’єктів, це привертає увагу глядача.
У фоторепортажах кореспондент порадив чергувати крупний, середній і загальний плани. Також наголосив на важливості правильних підписів світлин, які мають відповідати на питання: що? де? коли? чому? як?
Наприкінці учасники мали змогу попрактикуватися в реальних умовах, експериментуючи зі світлом, різними налаштуваннями фотоапарата.
Фотограф також порадив читати фахову літературу по основам композиції, компоновки, щодня тренуватися і експериментувати зі своїм апаратом, щоб довести звичку до автоматизму, а також переглядати багато професійних світлин, що допоможе виробити професійний погляд у мистецтві фотографії.
Оксана ЧОПАК

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *