Хто дає українцям прикурити?

Хто дає українцям прикурити?

Викурив ще одну цигарку… Недопалок полетів до урни, гроші – за вітром, а здоров’я… Його не поміряєш і не порахуєш.

Та дещо підрахувати таки можна. Україна займає третє місце у світі за тютюновим споживанням. Разом із тим наша держава фактично знаходиться в стані війни з РФ, і чимало українців бойкотують товари країни-агресора. Однак мало хто знає, що між тютюновою фабрикою та роздрібним продавцем саме і стоять російські бізнес-інтереси. А весь тютюновий гуртовий ринок займає одна-єдина компанія – ТОВ ТК «Мегаполіс-Україна».

Понад 12 відсотків тютюнових виробів в Україні продаються без податкових та акцизних відрахувань у бюджет, кожна 8-ма сигарета – з «чорного» ринку. Як пише «Обозреватель», бюджет щорічно недоотримує від двох з половиною до трьох мільярдів гривень. А чорний ринок сигарет з моменту появи «Мегаполісу» зріс у три з половиною рази.

Пролобійовані «зверху»

Ще за часів правління сім’ї цей російський бізнес-гігант, що займає в РФ більше 70% ринку, повністю захопив ринок український. За якихось півтора року із понад 30 оптовиків, котрі працювали в Україні, не залишилося жодного. Про це йдеться в розслідуванні американського експерта Кена Каплана в Examiner. Автор зазначає, що наразі компанію підтримує глава адміністрації президента Борис Ложкін.

Нині всі, хто хоче продавати вроздріб тютюнові вироби, мають маржу 5%, що втричі менше, аніж було до захоплення ринку, а компанія-оптовик збільшила свою чотирикратно. Ці «особливі умови» прописано на законодавчому рівні, і вибору в продавців немає: або купуєш у росіян, або не працюєш на цьому ринку.

Співпраця без вибору

Підприємець Євген скаржиться: «Оформити ліцензію на роздрібну торгівлю тютюном не становило жодних труднощів. А от із офіційним постачальником виникли проблеми. Спершу дізнався про ту фірму, «Мегаполіс», і неабияк здивувався, що вони єдині, з ким можу співпрацювати. Напевно, через це й не поспішали укласти зі мною договір. Перш ніж сигарети опинилися в мене на прилавку, минуло десь два місяці. То торговий представник не мав часу зайти, то спершу наші документи потрібно надати, потім їхній договір підписати… Потім договір ще в Тернополі не підписали, далі торговий представник на дзвінки не відповідав. А сигарети, хоч маю на них копійчаний прибуток, клієнти що не день просять. От так і бізнесуй…»

Ще один підприємець, власник невеличкого кафе-бару, нарікає: «Спочатку ми набирали потрібний нам асортимент сигарет, щотижня замовляли десь на 1000–1200 гривень. Для нашої «забігайлівки» це великі гроші, однак через місяць прийшли представники «Мегаполісу» й попередили, щоб ми замовляли більше. Я намагався пояснити, що беру в них сигарет стільки, скільки продаю, нащо мені ще більше, що я робити з ними буду, їсти, чи що? Але хлопці всерйоз продовжували провадити своє. Мовляв, нерентабельно возити мені сигарети такими обсягами, тому переведуть мене на самовивіз. А доправляти доведеться з Мукачева, це ж 100 км від нас. Заробляю на одній пачці від 15 до 60 копійок. Це глум над нами, їй Богу! До речі, моя точка далеко не єдина по їхньому маршруту, тільки в нашому селі в п’яти магазинах також продають сигарети, про яку там невигідність для постачальника вони говорять?»

Крім того, підприємці зауважують, що решта компаній-постачальників, які торгують пивом, солодощами, закусками, горілкою, усіляко намагаються догодити своїм партнерам: пропонують акції, бонуси, знижки, заохочують подарунками та безкоштовними рекламними плакатами, палатками, підставками для викладки товарів тощо.

З «Мегаполісом» таке не проходить. Зі слів підприємців дізнаємося, що частими є випадки, коли виписують «зайві», «неходові» сигарети. «Експедитори з нами не церемоняться і в разі хоч якихось претензій товар можуть просто не відвантажити, та й усе. А без сигарет гірше, ніж без хліба. Чоловік голодний зостанеться, але курити й так мусить».

Тютюновий ринок на порозі перерозподілу

Підприємці звернулися зі скаргами до «Карпатського об’єктива» ще влітку, однак запит від редакції Антимонопольний комітет України (АМКУ) залишив поза увагою, відтак ми майже опустили руки. АМКУ весь цей час уперто не бачив монополізації ринку та порушень законодавства, але нарешті крига скресла.

Громадські активісти блокували роботу компанії в Києві, Львові, Луцьку, Ковелі, Тернополі та Рівному з 12 січня. Керівництво «Мегаполісу» вже заявило про спробу рейдерської атаки й передовсім заперечує наявність серед своїх власників російських компаній і громадян.

Як передає «Еспресо ТВ», джерело в АКМУ повідомило про ймовірний розподіл монополіста на три компанії. Нагадаємо, ще на початку жовтня Антимонопольний комітет почав розгляд справи щодо зловживання монопольним становищем цієї компанії. За словами глави АКМУ Юрія Терентьєва, «Мегаполіс-Україна» письмово зобов’язався надати всі документи та відповіді на вимоги комітету до 26 січня 2016 року.

Також пан Терентьєв пообіцяв, що комітет прийме рішення щодо наявності чи відсутності зловживань з боку компанії «Мегаполіс-Україна» до початку березня цього року.

Оксана ЧОПАК

Ця стаття була опублікована 26.01.2016р. на сайті karpatskijobjektiv.com

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *