Будівництво олімпійського курорту на Закарпатті. Реальність чи ще одне промогасло?

Будівництво олімпійського курорту на Закарпатті. Реальність чи ще одне промогасло?

Голова Закарпатської ОДА Олексій Петров під час представлення Стратегії розвитку області повідомив, що наразі готується проект гірськолижного курорту, який у п’ять разів більший за свій аналог в Івано-Франківській області. «Орієнтовна вартість публічних інвестицій – 300 мільйонів євро. Наша амбітна мета – заявка на проведення зимових Олімпійських ігор», – наголосив Олексій Петров. Про це йдеться на сайті Президента України.

Про те, де саме буде знаходитися курорт, про які саме ігри йдеться – невідомо. Однак, спробуймо спрогнозувати, чи це справді реальний план, чи чергова гучна обіцянка можновладців.

Заявка не значить участь

Щодо участі в Олімпійських іграх, то тут не все так просто. Одного бажання замало. Наступні зимові Олімпійські ігри відбудуться у 2022 році і вже визначено місце їхнього проведення – Пекін. Олімпійські ігри в 2026 році прийматиме Італія. Отож, скоріш за все, йдеться про Олімпіаду 2030.

Для порівняння, 300 мільйонів євро на такий амбітний проект не так вже й багато, оскільки у 2018 на зведення гірськолижного курорту Альпенсія у Китаї витратили суму втричі більшу – один мільярд євро.

Та щоб олімпійські ігри провели саме у нас, для цього мало просто розпорядження «зверху» і будівництва мега-курорту. Олімпійський комітет відбирає в два етапи міста, які подали заявку на проведення у них ігор. На другому етапі відбору враховують 14 критеріїв, серед яких досвід минулих спортивних змагань, умови довкілля і вплив на нього, урядова підтримка та громадська думка. Саме з останньою і можуть виникнути проблеми, якщо курорт вирішать побудувати на Боржаві, як було анонсовано Президентом рік тому, а не на Драгобраті, Красії, Славську чи ще на котромусь із уже існуючих курортів, просто розширивши його інфраструктуру.

Думка громадськості відіграє одну з провідних ролей в оцінці претендента на проведення зимової олімпіади. До слова, у Кракові було проведено референдум стосовно питання, чи потрібна Кракові Олімпіада у 2022 році. Більшість жителів проголосували проти, і саме тому Краків зняли з конкурсу на проведення зимових ігор 2022р.

Отож, не зважаючи на бажання перших осіб країни чи області, без згоди та підтримки місцевих мешканців, проведення жодної олімпіади не є можливим.

Привід, а не справжня причина

Але що, якщо олімпіада – це лише гучний і гарний привід для того, щоб замулити очі громадськості та відстояти банальні бізнес-інтереси інвесторів, закриваючи ідеєю олімпіади, наче ширмою, справжні наміри – вкласти гроші і отримувати надприбутки «по-крупному».

Адже тоді значно легше нівелювати проблеми екології та думку громадськості. Це все стане не таким вже й важливим, коли на кону самі Олімпійські ігри…

А у випадку, коли до участі в Олімпіаді Закарпаття не відберуть, ну що ж, так сталося… Але курорт уже буде побудовано. А разом із ним знищено ліси, полонини і природні ландшафти, які вже не повернеш.

Економіка VS Екологія

Безперечно, будівництво курорту створить велику кількість робочих місць, дасть поштовх для розвитку туристичного бізнесу в навколишніх селах. Однак, не варто забувати, що такий гігант зчинить і значний вплив та подальше інтенсивне навантаження на екосистему краю.

Проблеми, з якими стикаються при будівництві гірськолижних курортів у всьому світі – це вирубка лісів, ерозія грунтів, знищення цілих екосистем, осушування водойм, використання значних обсягів води для штучного засніження схилів, забруднення, тощо. Однак, у цілому світі підходять зважено до таких будівництв, є чіткі регламенти і норми, щоб завдавати якнайменшого впливу на довкілля людською діяльністю в горах.

Закарпатці жили століттями на своїх рідних землях, випасали корів і косили сіно в полонинах. Адже бізнес, та ще й туристичний, далеко не всім до душі. Дехто з місцевих вважає, що приймати туристів – це фактично стати обслуговуючим персоналом для нього. І якщо раніше молодь виїжджала із сіл, в пошуках кращого життя, втікаючи від безкінечних полів і корів, то хтозна, може наші діти втікатимуть із рідних місць, бо все довкола буде забудовано і обгороджено, заради туриста, а не заради людей, які тут жили віками.

Зараз модно говорити про туристичний потенціал краю. Так, з’їздити в гори на вікенд – це цікавий досвід. Але разом із збільшенням туристів пропорційно збільшується кількість супутніх проблем, які наразі ніхто не вирішує – купи сміття, ерозії грунтів, вільна їзда усіма-усюдами на чому забажаєш, шум і гамір у лісі в періоди тиші, відсутність вбиралень на навіть дуже популярних маршрутах. Адже туризм на Закарпатті поки що на стадії активного пропагування та розвитку, але не контролю чи бодай якогось врегулювання супутніх проблем. А будівництво мега-курорту, цілком імовірно, такі проблеми тільки масштабує.

Оксана ЧОПАК

Цей матеріал був опублікований на сайті karpat.in 29 вересня 2020р.

Leave a comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *