Програма «Доступні кредити 5-7-9%». Підтримка заробітчан провалилася. Зате підтримали діючий бізнес

Програма «Доступні кредити 5-7-9%». Підтримка заробітчан провалилася. Зате підтримали діючий бізнес

Станом на 13 жовтня обсяги позик за програмою «Доступні кредити 5-7-9%» перевищили суму 10 мільярдів гривень. Згідно з повідомленням прес-служби Мінфіну, банки видали 4343 кредити. При цьому не важко підрахувати, що середній розмір такої позики дорівнює 2,4 млн грн, тобто близько 85 тисяч доларів.

Спробуємо розібратися, яким саме компанія надали доступ до дешевих кредитних коштів та на що ці кошти компанії зможуть витратити. І чи справді такі кроки допоможуть повернутися і залишитися заробітчанам, як це обіцяв Президент. Та чи допоможе це створити нові, виростити існуючі бізнеси,або створити нові робочі місця в період кризи.

Дешеві кредити – заробітчанам!

Нагадаємо, що Володимир Зеленський анонсував у грудні 2019р. програму «Повертайся і залишайся», головною ціллю якої було повернути українців з-за кордону. І першим етапом цієї програми мали стали доступні кредити для відкриття власної справи. Очікуваним ефектом Міністерство фінансів назвало зростання рівня зайнятості в Україні, розвиток інноваційних та ефективних підприємств, і разом з тим розширення податкової бази та збільшення доходів держбюджету. З моменту анонсування програми для заробітчан, більше про останніх ані Президент, ані Мінфін не згадували.

З малого бізнесу переключилися на крупніший

Програма розпочалася 1-го лютого 2020р., однак через карантинні обмеження була призупинена. Вже в квітні Кабмін дозволив брати доступні кредити бізнесу із річним доходом до 100 млн грн, тоді як раніше діяли обмеження до 50 млн. Також збільшилася допустима максимальна сума кредиту з 2 до 3 млн грн.

Згідно з експериментом журналіста Економічної правди Всеволода Некрасова, отримати кредит для нового бізнесу у лютому виявилося неможливим. У трьох банках йому, як підприємцю-початківцю, який просив кредит на закупівлю обладнання для бізнесу, відмовили.

Першим стартапом, який з-поміж десятків тисяч поданих заявок до банків-партнерів програми був відібраний та отримав фінансування, став еко-стартап з Хмельницького. Укргазбанк видав йому кредит в розмірі 1,3 млн грн на закупівлю обладнання для виробництва розпалювача з деревної вовни, повідомила прес-служба Міністерства фінансів 29 травня 2020р.

У прем’єра все добре

Прем’єр-міністр Шмигаль заявив на своїй сторінці у Facebook, що програма доступних кредитів вже досягла успіху, так як загальний об’єм позик вже перевищив 9 млрд грн та додав, що у держбюджеті вже передбачено 12 млрд на наступний рік на фінансування програми доступні кредити. Про те, чи отримав такий кредит хоч один заробітчанин, не йдеться. Головне, що кошти всі роздали. Кому і на що, спробуємо розібратися.

Доступними кредитами покрили попередні позики

У повідомленні прес-служби Мінфіну зазначається, що левова частка – 74,3% виданих позик була спрямована на рефінансування попередньо отриманих позик. Простими словами це означає, що компанії взяли новий, втричі дешевший кредит, щоб погасити попередні. В цьому є сенс, адже за рахунок дешевих кредитних коштів компанія зможе швидше вибратися із боргової ями. З іншого боку, банки, які видали попередній кредит компанії, фактично залишилися без джерела доходу.

На капітальні інвестиції бізнесу видали всього 19,7% від усіх позик за програмою, і 6% на поповнення оборотних коштів.

Як бачимо, більша частина коштів була спрямована аж ніяк не на відкриття нових бізнесів, а на рефінансування боргів вже існуючих. Тільки один з п’яти кредитів був спрямований на капітальні інвестиції. А про заробітчан, які завдяки програмі доступних кредитів мали б повернулися додому, щоб створити нові бізнеси і робочі місця, в ході програми та роздачі коштів, просто забули.

Оксана ЧОПАК

Цей матеріал був опублікований на сайті karpat.in 19 жовтня 2020р.

Leave a comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *