Узаконення марихуани. За і проти

Узаконення марихуани. За і проти

Коли говорять про легалізацію марихуани, в голові постає картинка з наркоманів та наркодилерів, які на вулиці серед білого дня торгують наркотиками з яскравими вивісками, а довкола вся молодь і навіть діти ходять «під кайфом» та типово хіхікають. А потім сідають за кермо, роблять аварії, грабують будинки, щоб заробити на дозу. І все це масово, адже марихуана – узаконена, а значить – вседозволена. Але це все лише крайнощі людської фантазії та стереотипи, навіяні переглядами фільмів. Спробуємо розібратись, що є стереотипами, а що фактами.

Медичний канабіс
Медичний канабіс

Медичний канабіс як знеболення для важкохворих

Артем Овдієнко, ведучий Pro новини на 24 каналі, говорить про те, що більшість українців, які у неділю мають відповісти на запитання про медичний канабіс, не розуміються, про що саме йдеться. І питання це вкрай важливе, адже йдеться про мільйони важкохворих, яким ця легалізація життєво необхідна. І для таких пацієнтів це буде спасіння, полегшення їхніх страждань, бо вони помирають не один день і не один місяць. Йде мова про пігулки та масла, які робитимуть з марихуани.

Медична vs рекреаційна марихуана

В разі легалізації марихуани, придбати її можна буде тільки за рецептом лікаря та при певних показах. Отже, легалізація марихуани аж ніяк не означає її масове розповсюдження та вживання. На цьому наголошують учасники «Конопляного маршу свободи», що відбувся в Києві у жовтні минулого року.

У медичній марихуані міститься мінімальна кількість психотропних речовин та високий рівень канабідолу. Саме ця речовина здійснює знеболювальний ефект.

Завдяки м’якій дії, медична марихуана може стати засобом для знеболення онкохворих, при епілепсії, посттравматичних стресових розладах, артриті і ревматизмі, астмі, виразці, різних формах склерозу, анорексії, хронічних болях, захворюваннях імунної системи та для інших важкохворих пацієнтів.

Різниця між медичною та рекреаційною марихуаною у тому, що в останній міститься більше психотропних речовин, завдяки яким людина відчуває кайф і це провокує вживати марихуану знову і знову для отримання задоволення і розслаблення. Саме таку марихуану і продають на чорному ринку.

Така марихуана може викликати цілий ряд побічних ефектів: подразнення легень, проблеми з диханням, серцево-судинної системою, може призвести до серцевих нападів, інсультів, тахікардії, інтенсивної блювоти, нудоти та зневоднення.

Не Амстердамом єдиним…

Ще на початку 2019 року Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендувала виключити речовину канабісу з єдиної конвенції про наркотичні засоби. У пункті 4 цієї конвенції прописані небезпечні речовини, що не мають жодного терапевтичного значення.

Наразі канабіс узаконений у півсотні країн. У Великій Британії, Австрії, Франції, Панамі, Перу, Ізраїлі, Данії, Туреччині, Росії, Фінляндії, Італія, Замбії, Македонії, Польщі, Швейцарії, Зімбабве дозволено використовувати марихуану в медичних цілях. Повністю легалізована марихуана в Уругваї та Канаді. Ще в трьох десятках країн світу вона легалізована частково. У США медична марихуана дозволена в 33 штатах, в деяких з них можливе обмежене використання, а в деяких і рекреаційне. До слова, у Нідерландах, що знамениті тим, що там є вседозволеною марихуана, вживати її на вулицях заборонено, це можна робити тільки у спеціальних кофішопах, які отримали відповідну ліцензію.

Загалом, у світі купити медичну марихуану можна тільки з 18 років а рекреаційну — з 21. Американські вчені довели зв’язок вживання марихуани вагітною та народження дітей з малою вагою, проблемами з мозком та відхиленнями поведінки, а також підвищений ризик передчасних пологів.

Шлях до легалізації канабісу в Україні

Спроби легалізувати канабіс в Україні були ще у 2016 р. А в 2019 р., а президент Зеленський заявив, що це питання може почекати і не є пріоритетним.

30 січня 2019 р. на сайті Верховної ради була опублікована петиція щодо легалізації марихуани в медичних та наукових цілях. Тодішня мінітесрка охорони здоров’я Уляна Супрун підтримала цю ініціативу.

На сьогоднішній день в Україні діє постанова Кабміну, в якій перелічені всі наркотичні та психотропні речовини. Вони поділені на три групи. Марихуана наразі знаходиться у першій групі, – повністю заборонених речовин. У постанові чітко вказано, що речовини із першої групи не можуть мати використання у медицині. У разі її легалізації, вона буде знаходитися у другій групі, – частково дозволених засобів. Такими є опіати, амфетаміни та навіть кокаїн у медичних цілях, пише видання BBC Україна.

Тарас Ратушний, речник Української асоціації медичного канабісу (УАМК) зазначає: “Існуюче законодавство наукові дослідження канабісу не забороняє, а навіть дозволяє, але “в порядку, встановленому Кабміном”. Однак, порядок так і не розроблений Кабміном, тому дослідження канабісу також поза законом.

Дмитро Разумков, спікер Верховної ради зазначив, що наразі українське суспільство не готове до легалізації марихуани. А багато політиків говорять про те, що це збільшить розвиток наркоманії в Україні, повідомляє видання Новое Время.

Замість соняшників поля марихуани?

Україна є знаною аграрною державою, житницею Європи та всього світу. Крім зернових, популярними агрокультурами є соняшник та рапс, які досить виснажують грунти. В разі легалізації марихуани в медичних цілях, Україна зможе на вирощуванні канабісу добре заробляти. А законне вирощування марихуани може дати Україні неабиякий економічний поштовх.

Те, що на сьогоднішній день марихуана в Україні не узаконена, аж ніяк не означає, що її немає. Вже звичними стали повідомлення від правоохоронних органів про те, що в тій чи іншій області виявлено цілі плантації, площею десятки гектарів, засаджені марихуаною.

Тобто, це додаткова робота для правоохоронних органів. І ще одна хабарницька спокуса. Так само, як і законодавчо заборонені, але фактично існуючі ігрові автомати та… проституція. Але про це читайте в наступних матеріалах.

Оксана ЧОПАК

Цей матеріал був опублікований на сайті karpat.in.ua 24.10.2020р.

Leave a comment

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *