Про що розповідали на батьківському форумі “Право на гідні пологи” в Ужгороді

Про що розповідали на батьківському форумі “Право на гідні пологи” в Ужгороді

У суботу, 23 лютого, в Ужгороді відбувся 4-й форум «Право на гідні пологи». Це спільний проект, задля втілення якого три громадські організації об’єднали зусилля, щоб актуалізувати тему прав жінок у пологах, їхнього травматичного досвіду, а також психологічних і фізичних умов породіль у Пологових будинках Ужгорода, Львова та Івано-Франківська.

Серед присутніх були і батьки, і вагітні жінки, а також заступник Ужгородського Пологового будинку, лікарі та інші зацікавлені. Окрім гостей міста, на форумі також виступали закарпатські консультантки з грудного вигодовування Наталія Фельбаба, Оксана Лесько та доула Ольга Карабіньош.

Форум "Батьки в дії"
Форум “Батьки в дії”

Права жінки в Пологовому будинку

Анна Петровська, представник ГО «Природні права Україна», розповіла про ті права, які має кожна жінка під час пологів. Наприклад, щодо кожної медичної маніпуляції жінка має бути проінформована, може обирати будь кого із чергових лікарів (їх є як мінімум дві бригади), має право народжувати у будь-якій зручній позі для пологів, а не тільки лежачи на спині, що зазвичай зручніше медикам, може взяти із собою двох будь-яких людей на свій вибір, не зобов’язана перебувати в Пологовому будинку певну кількість днів, а за заявою до головного лікаря може покинути пологовий будинок, коли вважає за потрібне.

Форум "Батьки в дії"
Форум “Батьки в дії”

Щодо вимог коштів за медикаменти, то, якщо закупки для Пологового були проведені і установа забезпечена на 100%, то не варто поспішати купувати все за власний кошт.

Медичні втручання без згоди, заборонені методи досі широко застосовують до породіль

Правозахисниця Євгенія Кубах підвела підсумки онлайн анкетування породіль-2018 у Закарпатській області. В першу чергу наголосила на важливості того досвіду, який жінка отримує під час пологів, на подальше її життя, дитини і родини, здоров’я.

Форум "Батьки в дії"
Форум “Батьки в дії”

На Закарпатті майже 62% жінок домовлялися з лікарем, 34% народжували з черговою бригадою. Чверть жінок підписують документи у пологовому там, де їм сказали.

Неприпустимо, що кожній п’ятій жінці роблять розтин плідного міхура без пояснень та згоди, майже стільком із них без відома роблять епізіотомію, кожній шостій ставили крапельниці та застосовували інші медикаментозні втручання без інформування та без згоди. Кожна десята породілля відчувала психологічний тиск під час перебування в Пологовому будинку.

Є й позитивні моменти, які виявили під час аналізу опитувань: партнерська підтримка під час пологів – у  62% була присутня одна особа, в Ужгороді цей показник вищий, ніж у сусідніх областях, а також у третьому періоді пологів був високий рівень дотримання теплового ланцюжка, контакту шкіра до шкіри, а також більшість опитаних вказали на ставлення медперсоналу з повагою.
Не надто позитивним є той момент,  що 72,5% породіль народжують у положенні на спині. “Це не є фізіологічно природна позиція для пологів, також 80% відзначають, що така позиція є не зручною”, – наголосила спікерка.

Тиск на живіт – це заборонений протоколами метод, який може призвести до травм хребта у дитини, а також з післяпологовими ускладненнями у породіль, однак, попри це, такий метод застосовували до 31% опитаних жінок. Отож, кожна четверта жінка не задоволена досвідом, отриманим в Пологовому будинку.

В Івано-Франківську активісти борються за гідні умови в Пологовому будинку

Наталія Сербин стала ініціаторкою кампанії «Нове життя в нових умовах» в Івано-Франківську,  щоб покращити умови, в яких народжують жінки.

Форум "Батьки в дії"
Форум “Батьки в дії”

Активістка, блогерка, Наталія організувала перший батьківський форум, а згодом сформували 11 вимог до влади та підійшли системно до цього питання.

“Чому? Останнім часом жінки почали обговорювати і публікувати в соцмережах якісь жахливі речі. Як блогерка, почала тему досліджувати: в якому стані наш Пологовий, як фінансується, чому такі умови?

Бюджет міста в профіциті, є окремий пологовий ІІ рівня, який повністю залежить від міської влади, і тільки від неї залежить, чи можемо ми мати нормальний перинатальний центр у Франківську” – розповіла пані Наталія.

Основна ціль кампанії –  покращення умов для породіль. Активістка розповіла про непростий шлях, який пройшла їхня організація, щоб добитися збільшення фінансування і покращення умов породіль: “Десь 10 млн. грн. було залучено. Медикам теж стає легше працювати, адже покращуються для них умови, закуповують нове обладнання”.

“Ми постійно контролюємо і влада розуміє, що мусить щось робити. Наші жінки активно пишуть відгуки, часто апелюють до конкретних медиків. Розповідають про партнерські пологи, грудне вигодовування, ведуть свої блоги, створюють спільноти. Це приклад того, що змін можна добитись. Завжди прагніть кращого” – побажала наприкінці всім присутнім спікерка.

У Львові покращують умови в Пологових будинках за допомогою інструментів громадської участі

Негативний досвід, який отримала рівно шість років тому, спонукали щось робити Юлію Гвоздович – депутатку ЛМР, голову ГО «Батьки в дії», співзасновниця ініціативи «Львів дружній до дітей». Спікерка розповіла, що багато львівянок їздили народжувати до Луцька, оскільки там кращі умови – можливість народжувати та переживати потуги у ванній з водою, кнопки виклику персоналу, тощо.

Форум "Батьки в дії"
Форум “Батьки в дії”

Щодо питання інституційної довіри: у 80% випадках жінки у Львові домовляються з лікарем про пологи. Юлія Гвоздович запропонувала прості кроки, які допоможуть формувати довіру до медзакладів.

Запропонувала алгоритм дій, інструменти громадської участі, які включають: “Листи, зустрічі, депутатські комісії, ефіри, круглі столи, поїздки, депутатські і бюджетні запити, лекції для персоналу, статті, власний проект, ініціювання громадської ради при УОЗ”. Результат: у Львові вже встановили кнопки виклику, встановили душові, туалети, нові матраци, тощо. Підвищили кошти на харчування з 9 до 20 гривень на особу.

На форумі обговорили важливі питання, а також ділилися цінним досвідом, давали цінні поради майбутнім батькам. Сподіваємося, що завдяки таким заходам, де привертають увагу до прав жінок, популяризують відкритість і дружелюбність медзакладів, ми назавжди викорінимо застарілі методи і підходи під час пологів.

Оксана ЧОПАК

Ця стаття була опублікована на сайті та в газеті “Карпатський об’єктив” 25.02.2019р.

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *